چاپ        ارسال به دوست

نوروفیدبک برای چه افرادی مناسب است؟

نوروفیدبک برای چه افرادی مناسب است؟

کاربرد نوروفیدبک

 نوروفیدبک ناهماهنگی مغز را مورد هدف قرار می دهد که البته این ناهماهنگی ها بسیار متعدد می توانند باشند در نتیجه می‌توان از آن در درمان بسیاری از بیماری‌ها استفاده کرد.

 سکته مغزی  : سکته مغزی اغلب نارسایی‌هایی را در عملکرد مغزی به دنبال خود دارد. این روش علاوه بر کمک به بهبود نقائصی که از سکته ناشی می‌شود، در برطرف کردن مشکلات ثانویه‌ای که پدید می‌آید مانند اضطراب، افسردگی، تحریک‌پذیری، کسالت و… هم مفید است. neurofeedback باعث دستیابی به بازیابی بلندمدت کارکرد مغز می‌شود.

بیش‌فعالی یا کمبود توجه (‏ADHD‏) : بیش از هر بیماری دیگری، برای درمان بیش فعالی(‏ADHD)‏ از neurofeedback استفاده شده است.

اضطراب : بسیاری از متخصصان، به کارگیری این روش به منظور درمان اضطراب را یکی از عمده‌ترین موارد و زمینه‌های استفاده ‏از  neurofeedback می‌دانند.

اختلالات یادگیری : در مورد اختلالات ‏یادگیری، این روش درمانی به تنهایی پاسخگوست و نیازی به درمان مکمل ندارد. معمولاً با کامل کردن یک دوره درمانی، بهبودی ثابتی حاصل ‏می‌شود.

اختلالات خواب : با این روش جدید می‌توان زمان خواب را تنظیم و کنترل کرد.

 افسردگی : در مورد بیماران مبتلا به افسردگی شدید که هیچ درمانی برای آن‌ها کارساز نبوده، ‏neurofeedback در اغلب موارد نتیجه بخش بوده است‏‎.

 صرع : در انواع صرع و در مواردی که داروها مؤثر نبوده‌اند و بیماری ‏بسیار مزمن و غیرقابل کنترل بوده است، نوروفیدبک در درمان ۷۰ تا ۹۰% از بیماران موفق بوده است‏‎. در اکثر موارد باید ‏با دارو درمانی همراه باشد، اما حدود ۲۰% از بیماران می‌توانند مصرف دارو را پس از درمان قطع کنند.

 اوتیسم : نوروفیدبک در مواردی مانند ارتباطات کلامی، فیزیکی و اجتماعی به کودک اوتیستیک کمک می‌کند.

درمان میگرن : داروهای مورد استفاده در درمان میگرن، تنها آن را کنترل می‌کند و بیمار مجبور به استفاده دائمی از این داروهاست که خوشبختانه این روش نوین این نوع بیماری را به طور موثر و پایداری درمان می‌کند.  در درمان نوروفیدبک از امواج مغزی و بازخورد آن بر بیمار برای درمان بیماری وی استفاده می شود و بسته به نوع و شدت بیماری، الکترودهایی به مناطق مختلف سر وصل می شود، این الکترودها امواج مغزی آن ناحیه از مغز را دریافت و ثبت کرده و به رایانه ارسال می کند و رایانه این امواج را پردازش و به صورت شکل‌هایی خاص از امواج و تصاویر به درمانگر و بیمار نشان می دهد. درمانگر تنظیماتی ویژه بر روی نرم افزار دستگاه پیاده می کند و مغز فرد سعی می‌کند که خود را با آن تنظیمات منطبق کند و در واقع کارکرد خود را بهبود بخشد.  با تکرار این جلسات مغز بیمار دیگر حالت موجی که باعث بروز علایم بیماری می شود را ندارد. در واقع کارکرد مغز در آن ناحیه اصلاح و تنظیم شده و همین باعث بهبودی بیمار می‌شود.

نوروفیدبک در ورزشکاران حرفه‌ای : این روش در واقع بازخورد عصبی نیز به آن گفته می‌شود. امروزه حتی ورزشکاران حرفه ای فوتبال و شطرنج هم از نوروفیدبک استفاده می کنند تا دقت و سازمان بندی افکارشان را افزایش دهند. این روش، تصمیم گیری،برنامه ریزی و کنترل هیجان را تقویت می کند. به‌طور مثال می‌توان به استفاده موفقيت‌آميز تیم آث میلان از بيوفيدبك به منظور كسب آمادگي براي ضربات پنالتي، پاس ‌هاي صحيح و احيا بازيكنان پس از يك تمرين سخت اشاره كرد و همچنين افزايش قابل توجه در توانايي كنترل تغييرات ضربان قلب بازيكنان ممشاهده گردید.


١٨:٥٣ - دوشنبه ٥ آذر ١٣٩٧    /    شماره : ٥٠    /    تعداد نمایش : ١٠٧١


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر: